AIKIDO NEDIR

AIKIDO NEDIR

            Aikido Japon kökenli bir savaş ve savunma sanatıdır. Japonca üç heceden oluşur. Ai (Uyum), Ki (Içsel Enerji),  Do (Yol) diğer bir deyişle enerjiyle uyumlanma yoludur. Yalniz kelimelerin açılımıyla anlatmak yeterli değildir. Çünkü kurucusunun düşüncelerini de anlamak gerekir.

            Kurucusu O SENSEI MORIHEI UESHIBA “Aikido” yu ortaya çikarmadan evvel, Japonların geleneksel savaş sanatlarından “KITO-DAITO RYU AIKIJUTSU” ve “KENDO” (Kılıç kullanma sanatı) ile yakınen ilgilenip ustalik mertebesine ulaşmıştır. Aikidoyu ortaya çikartırken özellikle Kendo sporundaki dairesel formlar dikkatini çekmiş ve teknik oluşumlarını etkilemiştir.

Bu süreç içerisinde; fiziksel gelişimde Aikido'da hareketin başlamasi temas aşamasına gelinmeden yapılmakta, hasmın sarılmasına, vurmasina izin vermeden hareketler tamamlanmaktadir. Sinir sisteminin iyi öğretilmesi ile teknik baskı yerleri tespit edilerek rakip etkisiz hale getirilebilir. sürekli tekrarlanan tekniklerle hem içsel enerjimizi ortaya çikarmak hemde bedensel zindeligimizi kazanmaktir. Bizlere yapilabilecek saldirilari ekarte ederek amaçlanan korunma ve koruma güdüsü de, sürekli yapilan çalismalar sayesinde gelişir.

            Yapilan çalismalarla ruhun gelismesi, içsel huzurun bulunmasi esastir. Sabretme ögretisi ruhu egitip, bedensel çalismalarda fiziksel üstünlügü ortaya çikartmaktadir.

            Ruh ve beden kesinlikle ayri düsünülemediğinden, sonucunda da istenen ruh ve beden bütünlügü saglanmaktadir.

            Aikido alisilagelmis uzakdogu sporlarindan evrensel bakis açisi ile ayrilan, felsefesiyle insanligi saran savunma sporudur. Tekniklerin tamaminda dairesel hareketler mevcuttur. Katı ve sabit hareketler “Aikido” içerisinde yer almamaktadir.  

            Türk gelenek ve görenekleri çerçevesinde degerlendirildiginde insanimizin kolaylikla adapte olabilecegi hosgörüyü önde tutan bu sporda, gelismek ve ilerlemek sabir gerektirir. Unutulmamasi gereken diger bir nokta da, Ilerleyen yaslarda da yapilabilecek bir spor dali oldugun dan her kesimden büyük kitlelerin ilgisini çekmektedir.