Çocuk Aikido

Çocuk Aikido

Aikido şiddet içermeyen, non-agresif bir şekilde çocuklara kendini savunmasını öğreten benzersiz bir Japon savaş sanatıdır. Dövüş sanatları temel prensiplerini tanıtmak için harika bir yoldur. Asıl amaç çocuğumuzun kendini savunabilmeyi öğrenmesidir.
 

Aikido yapmak için; ekstra bir güce sahip olmanız gerekmemektedir. Dinamik atma ve çok az güç kullanarak çok daha güçlü bir saldırganı etkisiz hale getirmek mümkündür.
 

 Aikido’da rekabet yoktur. Bu sebeple turnuvası olmayan bir spordur. Sırayla tekrarlanan uygulama metoduyla; öğrenciler, hem saldırgan hem de savunucu olmaktadırlar. Enerjik bir atmosfer içerisinde sürekli bir çalışma sistemi vardır. Yapılan yoğun çalışmaların olumlu sonuçlarını görebilmek için kuşak sistemi uygulanır.
 

Kuşak sistemi  sayesinde öğrenciler belli aralıklarla eğitmenler tarafından test edilerek, düzenli olarak teşvik edilmektedirler. Bu testler sonucunda, bireysel gelişimlerine bağlı olarak tamamen öğrencileri motive etmek için kuşak (kyu) verilmektedir.
 

Aikidonun Genel Prensipleri: Konsantrasyon, İrade, Koordinasyon, Uyum, Esneklik,  Denge, Özgüven, İşbirliği, Problem çözmedir.
 

 Bu prensipler doğrultusunda çocuklarımızın gelecekte başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları becerileri ve niteliklerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.
 

ŞEN AİKİDO kulübünün amacı; çocuklarımızın gelecekte başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları becerileri ve niteliklere sahip, sağlıklı ve adı gibi ŞEN çocuklar yetiştirmektir.
 

Aikido yapan çocuklarımız; daha esnek, daha çevik, daha iyi koordinasyon beceresine sahip olacaklardır.
 

Bunun yanında Aikido'nun temel ilkelerini kullanarak, her yaş grubunun özel gelişimsel ihtiyaçlarına yönelik eğitimler vermekteyiz.  Bu eğitimler sonucunda çocuğumuzdaki inanılmaz değişimleri kısa sürede farkedeceksiniz .
 

Karşılıklı saygı ve sevgiyi prensip edinmiş bir kulübüz.
 

Aikido Çocuk Derslerimizi Nasıl Napıyoruz?
 

Aikido Çocuk derslerimizi 3 bölüme ayırdık.
1. Bölümde: Meditasyonla başlayan dersimiz çocuklarımızın odaklanma ve sakinleşmesi sağlanıyor. Ardından ısınma hareketleri, zihin ve vücut koordinasyonu, el ve göz koordinasyonu, fitness ve Aikido germe egzersizleri ile çalışılacak tekniklere hazırlık yapılıyor.

2. Bölümde: Kendini savunma teknikleri, jo ve boken eğitiminin verildiği bu bölümde; önce teknikler anlatılıyor ve çocuklarımız akranları ile birlikte gruplar halinde çalışıyorlar. Hareketleri sırayla yapan çocuklar; hem teknikleri öğreniyor hem de  başkalarına saygı göstermeyi. Farklı kişilerle yapılan tenikler esnasında çocuklar; farklı problemler karşısında farklı çözümler üretmeyi öğreniyorlar.

3. Bölümde: Çocuklarımızla öğrendiği teknikleri kullanabileceği özel parkurlar düzenliyoruz.

Çocuklarımızın en çok eğlendiği bu bölümde hem öğrendiklerini tekrar ediyor hem de gerçek hayatta karşılaşabilecekleri zorluklara karşı hazırlanıyorlar.
 

ŞEN AİKİDO SPOR KULÜBÜ